NIE BĄDŹMY ŁATWOWIERNI I NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE BĄDŹMY ŁATWOWIERNI I NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji 21.01.2016

W ostatnim czasie na terenie buskiego powiatu wystąpiło zagrożenie wyłudzania pieniędzy metodą na tzw. „wnuczka”, lub „na policjanta”. W związku z tym buscy policjanci apelują do mieszkańców naszego regionu o zachowanie ostrożności i pod żadnym pozorem nieprzekazywanie pieniędzy nieznajomej osobie.

Metoda działania sprawców jest prawie zawsze taka sama. Osoba telefonuje i przedstawia się za członka rodziny. Najczęściej  za wnuczka. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując potrzebne dla siebie informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazła się w trudnej sytuacji życiowej i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację lub pokrycie szkód wypadku. Przedstawiając się  jako policjant prosi rozmówcę, aby przekazał pieniądze przybyłej osobie, ponieważ posłużą one do jego ujęcia. Za każdym razem oszuści proszą o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala ich każda oferowana suma.

Oszuści działający tymi metodami są bezwzględni, wykorzystują nadmierne zaufanie i łatwowierność osób starszych, samotnie zamieszkałych. Przestępcy są pozbawieni skrupułówi okradają seniorów ze wszystkich  oszczędności.

Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:
-  nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie,
-  gdy ktoś przez telefon prosi o gotówkę,  oddzwoń do prawdziwego krewnego lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny w tej sprawie,
-  o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję osobiście bądź telefonicznie pod numerntelefonu 997 lub 112.

Za oszustwo, bądź usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pracowników banków, prosimy o zwracanie uwagi na osoby starsze, które chcą podjąć znaczną kwotę pieniędzy lub wykonać przelew bez obecności ich członków  rodziny i informowanie ich o możliwości wystąpienia oszustwa.

Wątpliwości i zgłoszenia w tej sprawie prosimy kierować do Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju na tel. alarmowy 997, 112  lub do najbliższej jednostki Policji. 

Wyk. JG

KPP Busko-Zdrój

  • Ulotka informacyjna
  • Ulotka informacyjna