Działa system powiadamiania o oszustwach - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działa system powiadamiania o oszustwach

Data publikacji 08.02.2016

Do mieszkańców naszego regionu docierają już komunikaty o próbach oszustw na terenie województwa świętokrzyskiego metodą „na wnuczka”. Informacja jest przekazywana m.in. za pomocą mobilnych aplikacji na telefonach i telegazety. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach nawiązała w tym celu współpracę ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

System działa od początku ubiegłego roku. Do tej pory przekazywane informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Ponadto mieszkańcy naszego regionu już od kilku dni są informowani o próbach oszustw metodą na wnuczka i policjanta. Komunikat pojawia się w aplikacjach mobilnych, czy telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

Przypominamy, że RSO jest darmowym narzędziem dzięki, któremu w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.

Komunikat, który pojawia się w RSO jest ogólna informacją o metodach i sposobach działania sprawców. Skierowany jest on do wszystkich odbiorców systemu. Jednak uwrażliwia osoby młodsze, które zazwyczaj z niego korzystają, aby zwróciły uwagę na bliskich oraz inne osoby z otoczenia, które mogą stać się ofiarami oszustów, szczególnie seniorów.

Ostrzeżenie pojawiające się w RSO:

Uwaga dzwonią oszuści!!!

Dziś w województwie świętokrzyskim odnotowano próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą NA WNUCZKA i NA POLICJANTA. Powiadom bliskich!!!

Oszuści są bezwzględni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, urzędników i przedstawicieli innych zawodów, aby pozbawić seniorów oszczędności.

Zapamiętaj: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, nie przyjmują gotówki, nie prowadzą „działań operacyjnych” przez telefon, a dzwoniący najczęściej udają osoby wykonujące zawody cieszące się społecznym zaufaniem.

Przestępcy na ogół dramatycznym tonem proszą o pomoc – pożyczenie pieniędzy. Stosują różne „legendy”. Mówią, że są sprawcami wypadku i muszą zapłacić jego ofierze lub zostali porwani i potrzebują na okup. Twierdzą też, że mogą zainwestować na giełdzie, okazyjnie kupić samochód albo nieruchomość, czy muszą zwrócić dług. Przestępcy, aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy.

Zatroszcz się o osoby bliskie i w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami telefonów alarmowych 112 i 997.

Nie dajcie się oszukać!!!

Opr. MT

Źródło: KWP w Kielcach/ŚUW