Bezpieczny Autobus - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny Autobus

Data publikacji 19.12.2014

„Bezpieczny Autobus” to bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić przez Internet podstawowe informacje o autobusie, autokarze i innym pojeździe osobowym przewożącym więcej niż 9 osób. Wystarczy podać numer rejestracyjny na stronie serwisu. Dostęp do strony możliwy jest również za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Dzisiaj policjanci ruchu drogowego kontrolujący autobus dowożący dzieci do jednej z buskich szkół, wręczyli jego kierowcy naklejkę promującą usługę „Bezpieczny Autobus”.

Wczoraj natomiast innemu kierowcy autobusu szkolnego został zatrzymany dowód rejestracyjny za nadmiernie zużyty bieżnik przednich opon oraz inne usterki techniczne. Naklejki są wręczane kierowcom pojazdów przeznaczonych do transportu więcej niż 9 osób, po pozytywnym przejściu przez nich kontroli drogowej. Umieszczenie takiej naklejki w widocznym miejscu ma być odbierane przez potencjalnych pasażerów jako komunikat „sprawdź mnie, nie mam nic do ukrycia”. Usługa „Bezpieczny Autobus” dostarcza podróżnym podstawowych informacji o autobusie, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Miejmy nadzieję, że sprawdzanie autobusów dzięki tej usłudze, z czasem stanie się nawykiem każdego z nas. Pozwoli nam to wspólnie wyeliminować z polskich dróg autobusy np. o nieważnym badaniu technicznym, które mogą być poważnym zagrożeniem dla nas wszystkich.

Na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl upewnimy się m.in.:

  • czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • posiada ważne obowiązkowe badania techniczne oraz stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego,
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,

Usługa pozwala w szybki i wygodny sposób uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróżowania autokarem, busem lub autobusem. Nie zastąpi ona jednak działań Policji, która dodatkowo może sprawdzić kierowcę, pozwoli też na wstępne sprawdzenie autobusu.

Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju, podczas kontroli autokarów będą wręczać naklejki promujące usługę „Bezpieczny Autobus”, natomiast pasażerów będą zachęcać do korzystania z tej usługi.

Opr. TP