Fałszywi wnuczkowie zatrzymani - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi wnuczkowie zatrzymani

Data publikacji 22.03.2016

Wczoraj do 80 – letniego mieszkańca Buska – Zdroju zadzwonił oszust. Podając się za „wnuczka” poprosił o pożyczenie 42 tysięcy zł. Pieniądze miał odebrać młody mężczyzna, kolega „wnuczka”. Kiedy doszło do przekazania, mężczyzna który przyjechał po odbiór pieniędzy został zatrzymany przez policjantów. Kilka minut później zatrzymano jego wspólnika. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Wczoraj przed godziną dziewiątą rano, do 80 – letniego mieszkańca Buska – Zdroju zadzwonił mężczyzna podający się za wnuczka. Podczas rozmowy telefonicznej, „wnuczek” poprosił 80 – latka o pożyczenie 42 tysięcy zł. Powodem pożyczki miało być zdarzenie drogowe, w którym rzekomo uczestniczył „wnuczek”, a pieniądze miały pomóc w uniknięciu problemów związanych z roszczeniami ubezpieczyciela. Senior zorientował się, że może paść ofiarą oszusta i szybko skontaktował się z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju. Dyżurny do zgłaszającego natychmiast wysłał policjantów kryminalnych. Na miejscu funkcjonariusze udzielali seniorowi rad jak ma rozmawiać z oszustami. Rozmów telefonicznych było kilka. W ich trakcie oszuści zgodzili się na kwotę 16,5 tysiąca złotych „pożyczki”. Opisali jak będzie wyglądał mężczyzna, który przyjedzie po odbiór przesyłki i kazali 80 – latkowi czekać. Przed godziną piętnastą, pod domem seniora zjawił się młody mężczyzna opisany przez oszustów i oświadczył, że przyszedł po odbiór przesyłki. W tym momencie został zatrzymany przez kryminalnych. Mężczyzną był 20 – letni mieszkaniec powiatu kieleckiego. Po chwili policjanci zatrzymali wspólnika mężczyzny, który przyszedł po przesyłkę. Był nim 19 – latek, również mieszkaniec powiatu kieleckiego. Obaj trafili do policyjnej celi.

Policjanci będą wyjaśniać, jaki udział w zdarzeniu miał każdy z zatrzymanych mężczyzn. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat. 

Jak pokazuje powyższy przykład, ostrzeżenia publikowane w środkach masowego przekazu przynoszą skutek. Coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia i nie staje się ofiarą oszustów, podających się za tzw. wnuczków, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ czy inne osoby.

Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:
- nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie;
- sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie;
- o swoich podejrzeniach zawsze informuj Policję osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.

Pamiętaj!!!

Nigdy nie podejmuj żadnych działań w celu ujęcia oszusta na własną rękę. Zawsze o takim zdarzeniu informuj policjantów, którzy zajmą się sprawą w profesjonalny sposób. Tak jak to się stało w przypadku 80-latka. Jego właściwa reakcja i działania funkcjonariuszy skutkowały zatrzymaniem odpowiedzialnych za zdarzenie dwóch młodych mężczyzn.

Opr. TP

  • Jeden z zatrzymanych
  • Jeden z zatrzymanych
Ładowanie odtwarzacza...