Potracił pieszego i uciekł z miejsca wypadku - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Potracił pieszego i uciekł z miejsca wypadku

Data publikacji 23.06.2016

Stopniccy policjanci zatrzymali wczoraj nietrzeźwego 19 – latka. Mieszkaniec gminy Busko – Zdrój kierując samochodem marki Volvo, potrącił pieszego i odjechał z miejsca zdarzenia nie interesując się losem potrąconego. W czasie zatrzymania mężczyzna miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenia miało miejsce wczoraj wieczorem w miejscowości Bosowice. Jak wynikało z relacji świadków, 19 – latek kierujący osobowym volvo, wprowadzał w poślizg pojazd jeżdżąc wokół słupa oświetleniowego na rozwidleniu dróg. W pewnym momencie odjechał w kierunku miejscowości w której mieszka i po przejechaniu kilkunastu metrów potrącił idącego poboczem 56 – letniego mężczyznę. Nie zatrzymując się i nie udzielając żadnej pomocy potraconemu pieszemu, odjechał się z miejsca zdarzenia. Naoczni świadkowie udzielili poszkodowanemu pomocy oraz wezwali pogotowie ratunkowe i Policję. Przybyły na miejsce patrol, po wysłuchaniu relacji świadków, ustalił niezbędne szczegóły zdarzenia. Mundurowi natychmiast udali się do miejsca zamieszkania kierowcy volvo. Podczas badania stanu trzeźwości 19 – latka, okazało się, że w jego organizmie znajdowało się ponad 0,6 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany. Noc spędził w policyjnym areszcie. Dzisiaj będzie składał wyjaśnienia w tej sprawie.

Pieszy potracony przez pojazd trafił do szpitala. Tam okazało się, że obrażenia są powierzchowne i po przeprowadzonych badaniach mężczyzna opuścił lecznicę.

Odpowiedzialności karnej nie uniknie również właściciel volvo, który wiedząc, że 19 – latek nie ma uprawnień do kierowania pojazdami, użyczył mu samochodu.  

Policjanci dokładnie przeanalizują wszystkie czyny, jakich dopuścił się kierujący pojazdem. Za popełnienie wykroczeń odpowie przed sądem. Jeżeli okaże się, że podczas zdarzenia kierujący był nietrzeźwy, grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Jest to kolejny przykład, gdzie skrajna nieodpowiedzialność prawie doprowadziła do tragedii. Pamiętajmy, aby siadając za kierownicę pojazdu respektować przepisy ruchu drogowego. Do zdarzenia mogłoby nie dojść, gdyby właściciel volvo wiedząc, że 19 – latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, nie udostępnił mu swojego samochodu. Podejmując taką decyzję naraził innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek, rozwagę i trzeźwość.

Opr. TP