Zapobiegajmy zaginięciom - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobiegajmy zaginięciom

Data publikacji 24.10.2016

W ostatnim tygodniu na terenie powiatu buskiego i pińczowskiego doszło do kilku zaginięć osób. W trzech przypadkach były to osoby starsze i schorowane. Wszystkie dzięki podjętym działaniom Policji, mieszkańców i innych służb odnaleziono po kilku lub kilkunastu godzinach. Należy jednak pamiętać, że im wcześniej powiadomimy odpowiednie instytucje zajmujące się poszukiwaniem zaginionych, tym większe są szanse na szybkie odnalezienie takiej osoby.

Wczoraj po południu z domu w podbuskiej miejscowości wyszedł 78 – letni mężczyzna. Zapadł zmrok, a senior nie nawiązał kontaktu z rodziną. Po kilku godzinach zaniepokojona córka zadzwoniła do Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju z prośbą o pomoc w poszukiwaniach. Jak dodała, 78 – latek jest chory, cierpi na zaniki pamięci i ma problemy z orientacją w terenie. Do poszukiwań natychmiast skierowano wszystkie policyjne patrole. W akcję zaangażowali się strażacy ze specjalistycznym sprzętem. Do Buska – Zdroju przyjechały dodatkowe siły funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.  Do poszukiwań użyty został policyjny pies tropiący. Około godziny dwudziestej drugiej, do policjantów zadzwonił kierowca autokaru, który przyjechał na buski dworzec autobusowy. Poinformował stróżów prawa, że w jego autobusie jest około 80 – letni pasażer, który nie wie gdzie jest i nie potrafi powiedzieć dokąd jedzie. Mężczyzna przyjechał z Kielc. Na miejsce udał się policyjny patrol wraz ze zgłaszającą. Kobieta rozpoznała, że pasażer to jej zaginiony ojciec. Po przebadaniu przez lekarza 78 – latek został przekazany pod opiekę córki.

Scenariusz zaginięcia może być bardzo różny. Najczęściej zdarza się, że osoba nie wraca do miejsca zamieszkania i domownicy zaczynają się o nią martwić. Wtedy zgłaszają fakt zaginięcia. Każda taka sytuacja traktowana jest przez Policję w sposób wyjątkowy i szczególny. W poszukiwania każdorazowo zaangażowane są wszystkie dostępne siły i środki. Funkcjonariusze przeprowadzają szczegółowe rozmowy z osobami, które jako ostatnie miały kontakt z zaginionym.
Istotne jest, by najbliżsi zwracali szczególną uwagę na osoby mające problemy z samodzielną egzystencją. Opuszczają one dom w poszukiwaniu miejsca, które wydaje im się znajome, a w efekcie tracą orientację, błąkają się po okolicy i nie pamiętają adresu zamieszkania.

Aby zapobiec zaginięciu takich osób pamiętajmy, że:
- wymagającej stałej opieki osobie możemy na elementach ubrania umieścić jej podstawowe dane, adres zamieszkania, numer telefonu do członków jej rodziny, kartkę z tymi informacjami możemy również włożyć do kieszeni np. spodni, kurtki,
- poprośmy sąsiadów o to, by zwracali uwagę na osoby starsze i schorowane, na to co robią na podwórku, czy nie próbują same opuszczać miejsca zamieszkania,
- jeśli osoba starsza i schorowana mieszka samotnie, starajmy się odwiedzać ją jak najczęściej.
Informujmy służby o każdej niepokojącej sytuacji. Zwróćmy uwagę również na osoby samotnie poruszające się po drogach i ulicach - być może się zagubiły i właśnie potrzebują naszej pomocy.

Opr. TP