Uwaga oszuści! APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ! - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszuści! APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!

Data publikacji 18.11.2016

W związku z istniejącym zagrożeniem wyłudzania pieniędzy metodą na tzw. wnuczka, buscy policjanci apelują do mieszkańców naszego regionu o zachowanie ostrożności i pod żadnym pozorem nieprzekazywanie pieniędzy nieznajomej osobie!

Metoda działania sprawców jest prawie zawsze taka sama. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód. Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda oferowana suma. Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub kolegę.

Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów okradając seniorów z oszczędności.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

- Policja ani inne służby nie mają prawa i nigdy nie wymagają od obywateli jakiegokolwiek rozdysponowania ich pieniędzy. W każdym podejrzanym przypadku o swoich obawach i spostrzeżeniach informujmy najbliższą jednostkę Policji.

- w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Prosimy również aby młodsi członkowie rodzin uświadamiali swoich rodziców i dziadków o tym jak postępować w przypadku odebrania telefonu od potencjalnego oszusta!!!!!