Kierowco zwolnij! Drogi mogą być śliskie. - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco zwolnij! Drogi mogą być śliskie.

Data publikacji 28.11.2016

W sobotę, kiedy temperatura powietrza spadłą poniżej 0°C i drogi stały się śliskie, prawie w tym samym czasie na drogach powiatu buskiego doszło do dwóch groźnych zdarzeń drogowych. Zbliża się zima, dlatego chcemy przypomnieć kilka zasad poruszania się pojazdem w tym ciężkim dla kierowców okresie.

W sobotni poranek 26 listopada, temperatura powietrza spadła poniżej 0°C i drogi stały się śliskie.  W gminie Stopnica doszło do dwóch groźnych zdarzeń drogowych. W miejscowości Skrobaczów, 35 – letni kierujący ciężarowym MAN–em prawdopodobnie nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego kierowany przez niego pojazd wpadł w poślizg i uderzył w nadjeżdżający z przeciwka pojazd dostawczy marki Mercedes. W tym zdarzeniu ucierpiały dwie osoby z mercedesa, które zostały przewiezione do szpitala. Obaj kierujący byli trzeźwi. Godzinę później w miejscowości Stopnica, na drodze w kierunku Solca – Zdroju miało miejsce kolejne zdarzenie drogowe. Autobus wiozący dzieci na wycieczkę, na łuku drogi wypadł z jezdni i zatrzymał się na polu. Również w tym przypadku powstałe zdarzenie były prawdopodobnie wynikiem zbyt dużej prędkości, w miejscu gdzie wystąpiło oblodzenie jezdni. Troje dzieci podróżujących autobusem zostało przewiezione do szpitala. Po zbadaniu przez lekarzy, dzieci zostały wypisane ze szpitala.

Oblodzona nawierzchnia drogi powoduje często zmniejszenie przyczepności kół naszych pojazdów, co w połączeniu z jazdą z nadmierną prędkością, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Z pewnością bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a co za tym idzie zdrowie i życie, leży w naszych rękach. Warto więc w celu uniknięcia groźnych sytuacji, a niekiedy nieodwracalnych ich skutków, przypomnieć sobie zasady poruszania się w warunkach zmniejszonej przyczepności kół naszych pojazdów.

  • Podczas jazdy pamiętajmy, że każdy manewr związany ze zmianą kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga szczególnej koncentracji oraz uwzględnienia stanu nawierzchni jezdni.
  • Zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego pojazdu oraz zmniejszmy prędkość, co znacznie zwiększy szansę na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
  • Dla poprawy bezpieczeństwa kierowca powinien zadbać o zmianę opon z letnich na zimowe. Opona zimowa zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, choć nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa.

Opr. TP

  • Wypadek w Skrobaczowie
  • Wypadek w Skrobaczowie
  • Zdarzenie drogowe w Stopnicy
  • Zdarzenie drogowe w Stopnicy