Policjanci będą kontrolować legalność pochodzenia stroiszu - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci będą kontrolować legalność pochodzenia stroiszu

Data publikacji 15.12.2016

Buscy policjanci informują, że w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, jak co roku będą prowadzić działania zmierzające do eliminowania nielegalnych wycinek gałązek jodły i świerku oraz handlu nimi. Działania na obszarach leśnych prowadzone są wspólnie ze strażnikami leśnymi.

Niecałe dwa tygodnie pozostały do Świąt Bożego Narodzenia. Jak wynika z doświadczenia, przed tymi świętami nasila się proceder nielegalnej wycinki gałązek jodły i świerku oraz handlu nimi. Osoby kupujące zazwyczaj nie zastanawiają się, czy gałązki pochodzą z legalnego źródła. Warto podkreślić, że straty z tego tytułu są bardzo dotkliwe, ponieważ okaleczone drzewa często zamierają. W związku z tym policjanci w czasie służby patrolowej dokonywać będą kontroli osób handlujących stroikami z jodły oraz świerku. Kontrolowane będą targowiska, a także pojazdy na drogach. Sprawdzana będzie legalność posiadania oraz pozyskiwania takich gałązek. Aby przeciwdziałać kradzieżom stroiszu, w obrębie terenów leśnych pojawią patole pełnione przez policjanta i strażnika leśnego.  

Uwaga!

Nielegalny proceder sprzedaży stroiszu kwalifikowany jest, jako wykroczenie. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, zagrożony jest grzywną w górnej granicy nawet do 5000 złotych.

Opr. TP

  • Policjant i leśnik we wspólnym patrolu