Zimą podróżuj ostrożniej - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimą podróżuj ostrożniej

Data publikacji 04.02.2015

Znaczny spadek temperatury, opady śniegu, śliska nawierzchnia to tylko niektóre utrudnienia, z jakimi mogą spotkać się kierowcy poruszający się po naszych drogach. Dlatego też przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego podróżowania.

Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci!

W czasie opadów, jeżeli nie musisz koniecznie wychodzić, pozostań w domu. Jeżeli już musisz wyjść na zewnątrz, ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.

Przed podróżą powinniśmy oczyścić z zewnątrz i od środka wszystkie szyby, utrzymywać je w czystości podczas jazdy. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego oczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.

Regularnie czyśćmy szkła wszystkich reflektorów.

Pamiętajmy o włączeniu świateł w pojeździe.

Podczas jazdy pamiętajmy, że wszelkie manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy na śliskiej nawierzchni wymagają na ogół znacznie więcej czasu.

Poruszajmy się wolniej niż w dni ciepłe, nie przeceniajmy własnych umiejętności.

Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy śliskiej nawierzchni i padającym deszczu lub śniegu jest wydłużona.

Jeżeli już dojdzie do sytuacji niebezpiecznej, staraj się rozważnie reagować. W przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg, aby wyprowadzić z niego auto, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy.

Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście metrów.

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu dużego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki.