Wypalasz trawy – łamiesz prawo - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wypalasz trawy – łamiesz prawo

Data publikacji 31.03.2017

Codziennie buscy policjanci wzywani są do płonących traw. W czasie gdy strażacy walczą z ogniem, policjanci ustalają sprawców podpaleń. Wczoraj w Pęczelicach i dzisiaj w Podgajach mężczyźni, którzy wypalali trawę zostali ukarani mandatami. Po raz kolejny przypominamy, że kto wypala trawę ten łamie prawo. Wypalanie traw wpływa negatywnie na środowisko naturalne, zagraża roślinom i zwierzętom zamieszkującym wypalany teren.

Tylko wczoraj trwa płonęła w siedmiu miejscach. Część osób wypalających trawę myśli, że to pomoże użyźnić glebę. To błąd, korzyści nie ma z tego żadnych, za to strat jest mnóstwo. Nie bez znaczenia jest również fakt, że czyn ten jest karalny, czyli osoba wypalająca suchą roślinność może być ukarana mandatem karnym lub sporządzony zostanie wniosek o ukaranie do sądu. Wczoraj przekonał się o tym mężczyzna wypalający trawę w Pęczelicach. Policjanci którzy zostali wezwania na miejsce pożaru, ukarali mieszkańca gminy Busko – Zdrój mandatem karnym. Podobna sytuacja miała miejsce dzisiaj. W miejscowości Podgaje, policjanci ukarali mężczyznę 500 zł mandatem.

Gdy podczas wypalania dojdzie do zagrożenia życia ludzi lub mienia, czyn może być sklasyfikowany, jako przestępstwo: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Opr. TP

Zdjęcia: KPPSP w Busku – Zdroju