Jednoślady na drodze ! Ważne porady i cenne wskazówki - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jednoślady na drodze ! Ważne porady i cenne wskazówki

Data publikacji 06.04.2017

Ostatnie cieplejsze dni sprawiły, że na naszych drogach pojawili się kierowcy jednośladów, zarówno motocykliści jak i motorowerzyści. W okresie wiosennym wiele osób decyduje się na przesiadkę z czterech kółek na dwa. Wtedy też dochodzi do największej liczby tragedii drogowych z udziałem cyklistów. W zderzeniu z samochodem mają oni zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście z tej sytuacji bez szwanku. W ubiegłym roku na drogach naszego województwa zginęło 7 motocyklistów i 3 motorowerzystów, a rannych takich użytkowników dróg było aż 125. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zachęcamy do przeanalizowania proponowanych przez policjantów porad i wskazówek..

Niestety już po pierwszych dniach sprzyjających warunków atmosferycznych doszło do kilku, zdarzeń drogowych z  udziałem jednośladów. Dbając o bezpieczeństwo kierujących, policjanci świętokrzyskiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy.

Policjanci w swojej codziennej służbie spotykają się z opiniami kierujących pojazdami, że motocykliści jeżdżący z nadmierną prędkością powodują zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Natomiast motocykliści zgodnie twierdzą, że  kierujący samochodami nie patrząc w lusterka stwarzają dla jednośladów zagrożenie np. poprzez zajechanie im drogi czasami nawet w ostatniej chwili. Dochodzący do tego zalegający po okresie zimowym piasek, nieczystości oraz nierówności na jezdni mogą doprowadzić do szybkiego wywrócenia motocykla. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, pamiętajmy aby zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Przed podjęciem próby i wykonaniem manewru zmiany pasa lub kierunku ruchu upewnijmy się w lusterkach wstecznych czy nie spowoduje to zagrożenia w ruchu drogowym. Motocyklista wyprzedzający lub skręcający w lewo może znajdować się w tzw. martwym punkcie widoczności kierującego samochodem. Co za tym idzie użytkownicy dróg po zimie odzwyczaili się od obecności kierujących jednośladami, dlatego tak duża rolę, zwłaszcza na początku sezonu motocyklowego, odgrywa zwiększona uwaga oraz zachowanie zasady szczególnej ostrożności. Motocykliści powinni natomiast pamiętać o przestrzeganiu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, szczególnie w zakresie dopuszczalnej prędkości. W zderzeniu z samochodem mają zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście bez szwanku ze zdarzenia, nadmierna prędkość będzie w tym przypadku tylko czynnikiem wpływającym na zwiększenie odniesionych obrażeń a może nawet skutkować śmiercią.

Obok motocyklistów na drogach coraz częściej spotykać można kierujących rowerami. Przypominamy, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy rowerem jest również wykroczeniem, a rozkojarzenie i brak koncentracji może skutkować powstaniem zdarzenia drogowego.

W celu dbania o bezpieczeństwo kierujących, zarówno jednośladami jak i samochodami, policjanci świętokrzyskiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy. W stosunku do kierujących, którzy rażąco łamią przepisy, a tym samym mogą być potencjalnymi sprawcami zdarzeń drogowych policjanci będą bezwzględnie egzekwować respektowanie obwiązujących przepisów.

Opr. JŻ/MB

Źródło: KMP/KWP w Kielcach

Ładowanie odtwarzacza...