Bezpieczne ferie - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie

Data publikacji 11.02.2015

Policjanci ruchu drogowego, którzy kontrolują prędkość pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, stan techniczny samochodów i autokarów przewożących dzieci – to codzienność na naszych drogach, także podczas ferii. Wszystko po to, żeby podróże były bezpieczne.

Ferie na drogach

Od 14 lutego do 1 marca –  wypoczywać będą uczniowie z województwa świętokrzyskiego. Jak co roku policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Bezpieczne ferie” –  czuwają nad bezpieczeństwem, sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą są objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Mundurowi będą sprawdzać stan techniczny autokarów, wiozących młodzież i dzieci na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli sprawdzana będzie również sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość.

Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.