O cyberprzemocy na wywiadówce - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

O cyberprzemocy na wywiadówce

Data publikacji 18.05.2017

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju wraz z dzielnicowym z Komisariatu Policji w Stopnicy uczestniczyli wczoraj w wywiadówce z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Stopnicy. Tematem spotkania były zagrożenia „czyhające” na młodego człowieka w cyberprzestrzeni. Spotkanie miało formę instruktażu i apelu. Wszystko po to, by chronić młodzież, aby nie stała się ofiarami cyberprzemocy, ale też jej sprawcami.

Na początku spotkania mundurowi przedstawili problematykę wirtualnego świata oraz  idące za tym zagrożeń. Przypomnieli, że cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Dla wielu rodziców dziecko siedzące w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeństwa. Mundurowa uświadamiała, że to nic bardziej mylnego, bo chociaż w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników, natknąć się na niewłaściwe i niebezpieczne dla jego psychiki treści internetowe, stać się ofiarą internetowego przestępcy lub po prostu wpaść w uzależnienie, które odbije się na jego zdrowiu i relacjach społecznych. Rodzice często nie są  jednak świadomi, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci, spędzające coraz więcej czasu przed monitorem komputera.

Policjanci tłumaczyli, iż to głównie na rodzicach spoczywa obowiązek wprowadzania swoich pociech nie tylko w realny świat, ale również w ten wirtualny. Podkreślali, że pokazanie dziecku wartościowej strony Internetu i wpojenie mu umiejętności konstruktywnego korzystania z niego, może ograniczyć prawdopodobieństwo, że dziecko stanie się ofiarą całkiem realnych i poważnych zagrożeń: kontaktu z pedofilami, internetowych przestępstw lub kradzieży danych osobowych.

 Ponadto mundurowa uświadamiała, że to co „wrzucamy do sieci”, mimo pozornego usunięcia, tak naprawdę tam pozostaje, gdyż w Internecie nikt nie jest anonimowy.

Dlatego tak ważny jest dobry kontakt ze swoim dzieckiem i tłumaczenie mu, że w razie niepokojących sygnałów powinno informować rodziców oraz nauczycieli.

Prelekcja zakończyła się krótkimi filmikami z kampanii „Stop cyberprzemocy” oraz „Dziecko w sieci” ilustrującymi  omawiane zagadnienia oraz promowaniem aplikacji „ Moja Komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”

 

Opr. JK

Źródło KPP Busko - Zdrój