Uwaga oszustwa telefoniczne - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszustwa telefoniczne

Data publikacji 14.09.2017

W ostatnim czasie nasiliły się oszustwa telefoniczne. Odebranie nieznanego połączenia z krajów wyspiarskich rejonu Pacyfiku jak i kontynentu afrykańskiego może skutkować dodatkowymi opłatami.

Sposób oszustów jest prosty. Na telefonie pojawia się numer połączenia. Właściciele telefonów instynktownie odbierają nie sprawdzając jaki numer się wyświetla, często też oddzwaniając. Co skutkuje automatycznym naliczeniem kosztów. Najczęściej poszkodowani nie zdają sobie sprawy, że padli ofiarą oszustwa do czasu opłaty rachunku.  Fałszywe połączenia składają się często z dużej ilości liczb i mogą pochodzić z takich miejsc jak np. Kongo, Papuła - Nowa Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej, czy Czadu.

W przypadku otrzymania takiego połączenia nie należy odbierać telefonu. Kiedy jednak już to zrobimy, usłyszymy sygnał połączenia lub fałszywy zakończenia rozmowy, należy wtedy natychmiast rozłączyć pseudo rozmówcę i upewnić się, że rozmowa rzeczywiście jest zakończona. Warto również przed podjęciem decyzji o odebraniu połączenia sprawdzić miejsce „nadania” połączenia. W wielu telefonach automatycznie wyświetla się ta informacja pod numerem telefonu, który do nas dzwoni.

Opr. MK

Źródło: KPP Jędrzejów