Zasady bezpieczeństwa podczas transakcji bezgotówkowych - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zasady bezpieczeństwa podczas transakcji bezgotówkowych

Data publikacji 03.03.2015

Coraz rzadziej posługujemy się gotówką, coraz częściej płacimy w sklepach i punktach usługowych kartą płatniczą. Potrzebując gotówki, nie wypłacamy jej w banku, częściej korzystamy z bankomatów. Pamiętajmy jednak o zachowaniu środków ostrożności także w tych okolicznościach. Pozwoli nam to uniknąć strat wynikających przykładowo ze skopiowania karty przez nieuczciwego kelnera, sprzedawcę czy poprzez "nakładkę" zainstalowaną na bankomacie.

Kilka rad dotyczących zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej:

1. Przed włożeniem karty do bankomatu sprawdźmy czy nie został on przerobiony, czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu, gdzie wkładamy kartę.
2. Korzystając z bankomatu stańmy tak, aby zasłonić wprowadzany kod PIN i wypłacaną kwotę pieniędzy przed innymi użytkownikami. Starajmy się także zakryć klawiaturę np. ręką tak, by ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec kodu PIN.
3. Nigdy nie zapisujmy kodu PIN na karcie płatniczej lub na kartce noszonej w portfelu razem z kartą.
4. Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie. Nie liczmy pieniędzy na oczach innych. Nie korzystajmy z pomocy obcych osób przy wypłacie gotówki z bankomatu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lub potrzebujemy pomocy, skontaktujmy się z pracownikiem banku. Jednakże pamiętajmy, żeby żadnej z tych osób nie podawać numeru PIN karty.
5. Pamiętajmy o odebraniu karty z bankomatu po zakończeniu transakcji.
6. Jeśli to możliwe, planując wypłatę większej kwoty w bankomacie, wybierzmy się tam w towarzystwie innej osoby.
7. Wypłacając pieniądze rozejrzyjmy się czy w sąsiedztwie nie stoi osoba obserwująca nas i bezpośrednie otoczenie bankomatu.
8. Kontrolujmy stan konta na bieżąco. Jeśli zauważymy w historii konta transakcje, których nie dokonaliśmy, natychmiast poinformujmy bank oraz zastrzeżmy swoją kartę,
9. Płacąc kartą w sklepie czy innym miejscu, pamiętajmy o tym, że karty nie wolno nawet na chwilę spuścić z oczu. Skopiowanie naszej karty zajmuje ułamek sekundy! Płacąc kartą wymagajmy, żeby przyniesiono do nas terminal po to, aby osobiście móc wczytać kartę. Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy razem z pracownikiem firmy w której dokonujemy płatności, udać się np. na zaplecze gdzie znajduje się terminal.
10. Jeśli terminal, zachowanie kelnera, sprzedawcy lub bankomat budzą nasz niepokój, natychmiast powiadommy o tym Policję.
11. Płacąc kartą w sklepie zwróćmy uwagę, żeby wstukiwany przez nas kod PIN nie był widoczny dla innych klientów.