Sylwester tuż, tuż – zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sylwester tuż, tuż – zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych

Data publikacji 29.12.2017

Przed nami noc sylwestrowa, kojarząca się przede wszystkim z zabawą i radością. Niech beztroska, czy bezmyślna zabawa nie zepsują nam tak długo wyczekiwanej nocy! Nie ryzykujmy i powitajmy z radością oraz w pełnym zdrowiu Nowy Rok!

Co roku, przede wszystkim w okresie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Używanie wyrobów pirotechnicznych wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych!

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.

Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy o naszych pupilach - zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.

Ci, którzy zamierzają spędzić noc sylwestrową na koncertach i imprezach plenerowych, powinni pamiętać, że w zatłoczonych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Zastanówmy się, czy warto zabierać ze sobą dużą ilość pieniędzy albo cenną biżuterię.

Przypominamy, że w tym roku na terenie województwa świętokrzyskiego odbędą się łącznie 4 imprezy masowe, podczas których mieszkańcy Kielc, Połańca, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Starachowic będą hucznie żegnać mijający 2017 rok oraz radośnie witać nowy 2018 rok. Osoby chcące w uczestniczyć w tych przedsięwzięciach muszą bezwzględnie stosować się do regulaminu imprezy oraz przepisów ogólnie obowiązujących.

Służby porządkowe są uprawnione do sprawdzania osób wchodzących na teren imprezy nawet przy użyciu środków technicznych. Celem kontroli jest stwierdzenie m.in. czy osoby nie wnoszą broni, materiałów pirotechnicznych, przedmiotów niebezpiecznych czy alkoholu.

Źródło: KGP/KWP w Kielcach