Uwaga! Fałszywy „wnuczek i policjant” - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Fałszywy „wnuczek i policjant”

Data publikacji 18.03.2015

Wczoraj w Busku – Zdroju doszło do oszustwa i próby oszustwa. W pierwszym przypadku, mężczyzna podający się za policjanta oszukał 70 – letnią kobietę na kwotę 700 zł. Więcej szczęścia miała 84 – latka do której dzwonił fałszywy „wnuczek”. Przestępca nie osiągnął zamierzonego celu.

Pomimo nieustannych apeli Policji, nadal dochodzi do oszustw na tzw. „wnuczka”. Wczoraj w Busku – Zdroju doszło do kolejnego takiego przypadku. Do 70 – letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który oświadczył, że jej wnuczek ma kłopoty i potrzebuje pieniędzy, aby załatwić sprawę bez dalszych konsekwencji. Schorowana kobieta oddała oszustowi 700 zł.  

Więcej szczęścia miała 84 – latka. Do niej zadzwonił oszust podający się za wnuczka i poprosił o wypłacenie z banku wszystkich oszczędności, a następnie przekazanie ich osobie, która miała się zgłosić do kobiety. 84 – latka udała się do banku. Kasjer zorientował się podczas rozmowy z seniorką, że mogła paść ofiarą oszustów i powiadomił Policję. Przekazał informację, że w jego placówce jest kobieta, która chce wypłacić wszystkie oszczędności w związku z telefonem od wnuczka. Do banku natychmiast udali się policjanci. Jak później ustalili, prawdziwy wnuczek nie dzwonił do swojej babci z prośbą o pomoc finansową.  

W tym przypadku przestępcy nie osiągnęli zamierzonego celu. Pozytywny oddźwięk miało pismo, które pod koniec stycznia buscy policjanci skierowali do wszystkich banków i placówek bankowych, z prośbą o informowanie Policji o przypadkach wypłaty dużych sum pieniędzy przez osoby starsze, które mogą być ofiarami oszustw.  Tylko dzięki profesjonalizmowi pracownika banku nie doszło do realizacji zamierzeń przestępców.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu.