Debata z nestorami o bezpieczeństwie - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Debata z nestorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 30.03.2015

W ubiegły piątek policjanci spotkali się z seniorami. Celem spotkania było przestrzec nestorów przed zagrożeniami, na które są oni narażeni. Mundurowi opowiadali o metodach działania oszustów metodą na tzw. wnuczka i sposobach obrony przed nimi. Nie zabrakło tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem debaty było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności w obszarze poprawy bezpieczeństwa.

W spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju, którzy odwiedzili seniorów. W trakcie wizyty policjanci wyświetlili filmy profilaktyczne przedstawiające zaaranżowane scenki, w których przestępcy próbowali okraść lub oszukać osoby starsze. Na podstawie tych filmów, stróże prawa omówili jak powinna zachować się osoba, która narażona jest na działanie przestępców. Po pogadance policjanci rozdali ulotki z najważniejszymi radami i przestrogami mającymi ustrzec nestorów przed oszustami.

W drugiej części spotkania, policjantka z Zespołu Ruchu Drogowego omówiła najczęściej popełniane błędy przez seniorów, pieszych uczestników ruchu drogowego. Przestrzegała przed przechodzeniem przez jezdnię na „czerwonym świetle” czy w miejscu zabronionym. Jak przyznali obecni na sali, nasze bezpieczeństwo zależy w dużym stopniu od nas samych. Policjantka namawiała wszystkich do noszenia elementów odblaskowych, kawałka plastiku który może uratować życie, zwłaszcza osoby która ze względu na wiek nie zawsze w porę zdąży zareagować  na widok nadjeżdżającego pojazdu. Osoba nosząca odblaski jest widoczna w świetle reflektorów samochodowych z odległości nawet 150 metrów, natomiast bez elementów odblaskowych widoczność zmniejsza się do 20 metrów. Aby zachęcić do noszenia, policjanci rozdali wszystkim odblaski.

Po tej części przyszła kolej na pytania oraz dyskusję. W trakcie dyskusji uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wskazywali miejsca, będące w ich ocenie niebezpieczne. Złożyli propozycję działań jakich oczekują od policji w celu redukcji ilości przestępstw, wykroczeń i patologii społecznych.

Debata miała na celu ustalenie, co policja mogłaby zrobić dla lokalnej społeczności aby zwiększyć poczucie ich bezpieczeństwa.   

Opr. TP