Policjanci rozdawali odblaskowe opaski - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozdawali odblaskowe opaski

Data publikacji 26.11.2014

W minioną niedzielę buscy policjanci rozdawali elementy odblaskowe. Odblaskowe opaski wręczali każdej osobie pieszej, która zadeklarowała, że będzie ich używać podczas poruszania się po zmierzchu po drodze.

Od początku roku na drogach powiatu buskiego doszło do 9 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W 5 przypadkach ofiary to piesi uczestnicy ruchu drogowego. Niektórych zdarzeń można by uniknąć, gdyby osoby piesze miały na swojej odzieży elementy odblaskowe. Dążąc do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, w ubiegłą niedzielę funkcjonariusze rozdawali opaski odblaskowe.

Przypominamy, że zgodnie ze znowelizowaną Ustawą Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję.

Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Opr. TP