Uwaga na substancje psychoaktywne! - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na substancje psychoaktywne!

Data publikacji 08.07.2015

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o substancjach, które posiadają właściwości psychoaktywne zbliżone do działania narkotyków. Są to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego. Sprzedawane poprzez sieć internetową jak również w sklepach stacjonarnych. Sprzedawcy reklamują je, jako środki pobudzające lub pozwalające się zrelaksować.

Odnotowano coraz liczniejsze, przypadki powikłań zdrowotnych po zażyciu „dopalaczy”, które wymagały interwencji lekarskich i hospitalizacji. Pojawiają się doniesienia, że w składzie dopalaczy mogą występować substancje nielegalne, w tym narkotyki wysoko uzależniające. Zagrożenie związane z używaniem substancji psychoaktywnych jest szczególnie wysokie w przypadku młodych osób, których organizmy są niezwykle podatne na wszelkie szkody zdrowotne.

Do zatrucia, na razie nieznanymi substancjami, doszło wczoraj w Busku – Zdroju. Czworo mieszkańców miasta, w wieku 15 – 18 lat w stanie nieprzytomności trafiło do szpitala. Wcześniej zażyli substancje psychoaktywne niewiadomego pochodzenia. Według lekarzy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Te młode osoby miały dużo szczęścia, że tak to się dla nich skończyło. Znane są przypadki zatrucia substancjami psychoaktywnymi kończące się śmiercią.  

Bardzo często producenci „dopalaczy” na swoich produktach zamieszczają informacje, że są to wyroby kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli. Umieszczają nawet ostrzeżenie „nie do spożycia przez ludzi”. Zawsze mogą tłumaczyć się, że „przecież ostrzegaliśmy”.

Opr. TP