Ostrożnie z ogniem! - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrożnie z ogniem!

Data publikacji 01.12.2014

W weekend w Kołaczkowicach w gminie Busko – Zdrój wybuchł pożar. Po ugaszeniu ognia okazało się, że we wnętrzu kontenera mieszkalnego znaleziono ciało mężczyzny. Jak wstępnie ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, do pożaru doszło poprzez zaprószenie ognia.

Do tragicznego zdarzenia doszło przed północą w nocy z piątku na sobotę. Policjanci dostali zgłoszenie o płonącym kontenerze mieszkalnym w Kołaczkowicach. Po ugaszeniu ognia, w środku kontenera znaleziono zwłoki 65 – letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Temperatura powietrza spadła poniżej 0 stopni, trwa sezon grzewczy. Sprawdźmy czy nasze urządzenia grzewcze są w pełni sprawne, czy nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Upewnij się, że gniazdka nie są przeciążone. Przeciążenia kontaktów są najczęstszą przyczyną pożarów w domach. Pamiętaj, więc aby do jednego gniazdka nie podłączać na raz kilku urządzeń lub przedłużaczy.

Zwróćmy szczególna uwagę na kuchnie.
Nigdy nie zostawiaj bez nadzoru żywności na włączonej kuchence. Zachowaj wszystkie łatwopalne przedmioty (ścierki, ręczniki kuchenne, torby plastikowe i zasłony) co najmniej dwa metry od kuchenki
Nieużywane urządzenia elektryczne odłączaj od źródła zasilania. Pozostawione do prądu mogą na skutek zwarcia czy też przegrzania wywołać pożar.
Uważaj na niedopałki oraz wszelkiego rodzaju łatwopalne elementy mieszkania. Niepotrzebne w domu, łatwopalne materiały to mieszanka wybuchowa (dosłownie), więc staraj się trzymać je z daleka od siebie.

Nie wolno:
- wyrzucać nie wygaszonych papierosów i zapałek w miejscach, w których znajdują się jakiekolwiek materiały palne;
- korzystać z uszkodzonych instalacji oraz urządzeń elektrycznych;
- naprawiać uszkodzonych bezpieczników;
- ustawiać grzejnych urządzeń elektrycznych na przedmiotach i materiałach palnych. Wszystkie urządzenia elektryczne grzejne należy ustawić na niepalnych podstawkach lub płytkach.
- dokonywać remontów i przeróbek urządzeń instalacji elektrycznych, budowy dodatkowych punktów odbioru energii elektrycznej przez osoby nie posiadające wymaganych kwalifikacji zawodowych;
- składować jakichkolwiek przedmiotów i materiałów palnych na urządzeniach grzejnych;