Przypominamy! Odblaski obowiązkowe dla pieszych - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy! Odblaski obowiązkowe dla pieszych

Data publikacji 30.10.2015

Minął rok od wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od września ubiegłego roku, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Skończyły się wakacje, zbliża się jesień, a wraz z nadejściem tej pory roku, szybciej zapada zmierzch.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, prowadzone są liczne kampanie mające na celu zachęcenie do noszenia elementów odblaskowych. Teraz obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wyjątek dotyczy tylko pieszego, jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję.

Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 

  • Opaski odblaskowe