Ćwiczenia „Rzędów 2015” - Aktualności - KPP Busko-Zdrój

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia „Rzędów 2015”

Data publikacji 04.09.2015

Buscy policjanci uczestniczyli w ćwiczeniach dowódczo – sztabowych pod kryptonimem „Rzędów 2015”. Działania zorganizowano na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie. Wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków oraz ratowników medycznych, mają na celu współgranie działań wszystkich służb ratunkowych.

Dzisiaj policjanci z buskiej komendy brali udział w ćwiczeniach dowódczo – sztabowych pod kryptonimem „Rzędów 2015”. Tematem ćwiczeń były działania Policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju uzyskał telefoniczną informację, że na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie, doszło do pożaru hali sortowni odpadów. W trakcie działań podjętych przez Straż Pożarną, nastąpił pożar lasu terenu zalesionego w pobliżu zakładu. Z uzyskanych informacji wynikało, że nieznane osoby weszły do hali sortowni, a następnie ją opuściły udając się w kierunku lasu. Kierujący działaniami ratowniczymi podejrzewali, że osoby uciekające mogą mieć bezpośredni związek z powstaniem pożaru. Pożar lasu spowodował utrudnienie w przemieszczaniu się pojazdów ratowniczych po terenie zakładu, jak i po drogach dojazdowych. Na miejsce skierowano patrol ruchu drogowego. Policjanci zabezpieczali przejazd kolumn pojazdów ratowniczych oraz utrzymywali drożność ciągów komunikacyjnych w okolicy prowadzonych działań ratowniczych.

Dowodzący działaniami ratowniczymi, zauważył osobę postronną uciekającą w kierunku lasu. W związku z podejrzeniem, że ta osoba może mieć bezpośredni związek z powstaniem pożaru poprosił
o pomoc Policję. Tymczasem podczas prowadzonych prac w jednej z hal magazynowych, doszło do przewrócenia ułożonych stosów balet sprasowanych odpadów komunalnych. Baletami zostają przyciśnięci dwaj pracownicy magazynu. W wypadku jeden z pracownikami poniósł śmierć, a drugi z poważnymi obrażeniami ciała został przewieziony przez pogotowie ratunkowe do szpitala. W miejscu wypadku pracę rozpoczęła grupa dochodzeniowo – śledcza wraz z technikiem kryminalistyki.

W związku z zagrożeniem, zarządzona zostaje ewakuacja wszystkich pracowników. Na miejsce zdarzenia przybyły kolejne siły Policji wraz z przewodnikiem psa tropiącego. Policjanci prowadzili działania poszukiwawcze zmierzających do zatrzymania sprawcy podpalenia składowiska i udzielenia pomocy podczas ewakuacji.

Policjanci prowadzący działania poszukiwawcze mają podejrzenie, że sprawca ukrył się w budynku administracyjnym zakładu. Jak się okazało sprawca wdarł się do pomieszczenia przeznaczonego do pracy sztabu, w którym znajdowali się przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz dyrekcja zakładu. Mężczyzna zakłócił pracę sztabu, uniemożliwiając wykonywanie jego zadań.  Policjant, który brał udział w pracach sztabu przeprowadził wstępne negocjacje, w wyniku, których sprawca wraz z zakładnikiem przeszli do innego pomieszczenia. Na miejsce został skierowany negocjator policyjny. Podczas negocjacji policjanci zauważyli nóż w ręku sprawcy. Wykorzystując jego nieuwagę, funkcjonariusze obezwładnili go. Mężczyzna został zatrzymany i w asyście policjantów doprowadzony do radiowozu.

Takie były założenia ćwiczeń i wstępny opis zdarzenia. Symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz odzwierciedlały rzeczywiste działania. Uczestniczące w nim służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazywały się pełnym profesjonalizmem oraz zaangażowaniem.

Opr. TP

 • Zbiórka uczestników przed rozpoczęciem ćwiczeń
 • Zbiórka uczestników przed rozpoczęciem ćwiczeń
 • Mężczyźni opuszczający w pośpiechu teren hali
 • Obserwatorzy ćwiczeń
 • Policjanci z psem tropiącym ślady sprawcy podpalenia
 • Sprawca podpalenia prowadzący zakładnika
 • Policyjny negocjator w akcji
 • Interweniujący policjanci
 • Interweniujący policjanci
 • Doprowadzenie zatrzymanego mężczyzny do radiowozu
 • Policjanci udający się na miejsce wypadku
 • Przybycie policyjnej grupy dochodzeniowo – śledczej
 • Policjanci podczas oględzin miejsca wypadku
 • Zbiórka podsumowująca ćwiczenia
 • Uczestnicy ćwiczeń