Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

52. pieszych zginęło na drogach województwa - przypominamy o elementach odblaskowych

Data publikacji 09.12.2014

Od początku bieżącego roku na świętokrzyskich drogach w 265 wypadkach zginęło 52 pieszych, a rannych zostało 226 osób. Analizując przyczyny wypadków można stwierdzić, że większa część pieszych nie nosiła elementów odblaskowych.

Być może tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby pieszy miał na swojej odzieży elementy odblaskowe. Wtedy to kierujący wcześniej dostrzegliby zagrożenie, zatrzymaliby swoje pojazdy i nie doszłoby do tych tragicznych zdarzeń. Może elementy odblaskowe na ubraniu uratowałby życie pieszego.

Świętokrzyscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu, aby poruszając się po drogach pamiętali o tym, żeby być widocznym dla innych użytkowników dróg. Musimy wiedzieć, że to naszym obowiązkiem jest zadbać o to, by być jak najlepiej widocznym na drodze, a „nieoświetlony” człowiek stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale także dla innych użytkowników dróg.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pieszym przypominamy, że poruszając się po drodze, od zmierzchu do świtu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 złotych.

Świętokrzyscy policjanci cały czas będą reagować na wszelkie naruszenia obowiązujących przepisów.

opr. E.J.
źródło: KWP w Kielcach