Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierowca ciężarówki zakończył jazdę na latarni ulicznej

Data publikacji 11.12.2014

Stopniccy policjanci zatrzymali wczoraj kierowcę „tira”, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał w organizmie przeszło 2,6 promila alkoholu. Jazdę zakończył na latarni oświetlenia ulicznego. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Śledczy sprawdzą również czy nie sprowadził on katastrofy w ruchu lądowym.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 19:50 w miejscowości Słupia w gminie Pacanów, w okolicy skrzyżowania drogi krajowej nr 73 z drogą nr 79.

Policjanci otrzymali zgłoszenie, że na trasie nr 73 stoi samochód ciężarowy Renault Magnum wraz z naczepą, który blokuje ruch pojazdów. Po przyjeździe na miejsce mundurowych, naoczny świadek zdarzenia opisał im, że ciężarówka jechała wprost na niego i zatrzymała się na jego pasie ruchu. Szybko okazało się, że kierujący zestawem pojazdów mężczyzna jest nietrzeźwy. Pomiar trzeźwości wykazał, że w organizmie 53 – letniego kierowcy jest ponad 2,6 promila alkoholu. Ciężarówka prowadzona przez nietrzeźwego mężczyznę, przejechała przez pas rozdzielający jezdnie, gdzie ścięła latarnię oświetlenia ulicznego i zatrzymała się na przeciwnym pasie ruchu.

Z naczepy wysypała się część przewożonego ładunku, kostki brukowej, która skutecznie zablokowała ruch na drodze krajowej nr 73. Policjanci wyznaczyli objazdy i kierowali ruchem. Stróże prawa w trakcie kontroli dokumentów, zauważyli, że nie ma dowodu rejestracyjnego naczepy. Jak się okazało, został on zatrzymany w połowie listopada br. Policjanci, za popełnione przestępstwo zatrzymali również prawo jazdy.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu będzie doprowadzony do prokuratora. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Śledczy sprawdzą też inny wątek. Czy czyn nieodpowiedzialnego kierowcy nie wyczerpuje znamion przestępstwa sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Pomimo wielokrotnych apeli świętokrzyskich policjantów, nie wszyscy kierujący zachowują trzeźwość podczas wsiadania za kierownicę pojazdu. Apelujemy do osób widzących kierujących, których zachowanie wskazuje na spożycie alkoholu, aby nie były obojętne w takiej sytuacji. Zareagujmy, zadzwońmy po policję. Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Opr. TP